جوش فلش بات ولدینگ

جوش فلش بات یا جوش­کاری به روش Flash یک جوش­کاری مقاومتی اتوماتیک بوده و برای جوش­ های سر به سر به کار می رود و شامل مراحل پیش­گرم، فلش، فورج و پس­گرم می باشد. در این روش پارامترهایی از قبیل ولتاژ مرحله فلش، توان و زمان در مراحل پیش­گرم و پس­گرم و… در کیفیت جوش تاثیردارند.

جوش فلش بات، یک روش جوش­کاری توسعه یافته است که برای جوش­های سر به سر با مقاطع دارای اشکال و اندازه­های مختلف نیز مناسب است. این روش جوش­کاری دارای کاربردهای وسیعی است که از آن جمله می توان به کاربرد آن در جوش­کاری ریل­های قطار، قطعات اتومبیل و رینگ­های دوچرخه اشاره کرد. راندمان بالای انرژی ورودی و باریک بودن منطقه متاثر از جوش و مستقل بودن کیفیت جوش از آلودگی موضع جوش از مشخصه های بارز این روش جوش­کاری است.

به طور کلی کار تمام دستگاه­های جوش فلش با این روش شامل مراحل زیر است:

مرحله اول:

ابتدا قطعات مورد اتصال توسط فک­های دستگاه گرفته شده و ولتاژ بین آنها اعمال می شود.

مرحله دوم:

قطعات به یکدیگر نزدیک شده و قوس بین آنها ایجاد می­شود. سپس سطح تماسی بین آنها بوجود آمده و با عبور جریان از طریق نقاط تحت تماس این نقاط به سرعت گرم شده و ذوب می­ شوند (مرحله فلش).

مرحله سوم:

مواد در هم فورج شده و ضمن این که مذاب تشکیل شده و ناخالصی های روی فصل مشترک از محل اتصال خارج می ­شود، اتصال بین قطعات در حالت جامد تشکیل می­ گردد. البته در دستگاه­های جوش فلش ولدینگ، بسته به نوع و جنس قطعه کار ممکن است مراحل دیگری از قبیل پیش­گرم، پس­گرم (آنیل) و… نیز وجود داشته باشد.

در مرحله پیشگرم ابتدا دو قطعه مورد اتصال به یکدیگر نزدیک شده تا مقاومت موجود باعث ایجاد حرارت گشته و قبل از این که ذوبی تشکیل شود، دو قطعه از یکدیگر دور شده و اجازه می­ یابند تا شیب دمایی در آنها متعادل شود. در مرحله پس­گرم نیز پس از اینکه جوشکاری به اتمام رسید، مجددا جریان بین دو فک برقرار می شود تا محل اتصال به صورت مقاومتی مجددا گرم شده تا تنش های ایجاد شده در حین جوش آزاد گشته و پس از خنک شدن در هوا ساختار ریزدانه تشکیل شود.

در ویدیو زیر مراحل کارکرد جوش فلش بات ولدینگ ساخته شده توسط ماشین سازی ایده آل (نیکزاد) نشان داده شده است.

برای سفارش دستگاه جوش فلش بات ولدینگ با جدیدترین تکنولوژی و قابلیت رقابت با بهترین دستگاه های اروپایی متناسب با زمینه فعالیت و قطعه کار شما می توانید از طریق دکمه سفارش زیر و اطلاعات تماس با ماشین سازی ایده آل تماس بگیرید.